27/02/13

ISLAM DI SELURUH DUNIA (Populasi)



Senarai Negara-negara Islam Di Seluruh Dunia


Berikut merupakan senarai jumlah orang Muslim mengikut negara-negara (setakat tahun 2009).


Nota Penting: Pengiraan populasi berdasarkan afiliasi agama, seperti ciri-ciri demografik satu populasi, adalah berdasarkan sains statistik dan tertakluk kepada kesilapan pandangan dan secara teknikalnya dirujuk sebagai satu penganggaran. sepertinya juga, sebahagian juga boleh cuba melakukan kecenderungan penganggar. Peratus populasi Muslim bagi setiap negara telah diambil daripada buku International Religious Freedom Report keluaran Jabatan Negara AS , CIA World Factbook dan Adherents.com . Adalah penting untuk diperhatikan bahawa kebanyakan rajah-rajah daripada penerbitan-penerbitan tersebut tidak mempunyai sumber yang betul. Dalam kes-kes yang mempunyai penganggaran konflik, purata penganggar paling rendah dan paling tinggi telah dikira. Jumlah populasi bagi setiap populasi telah diambil daripada penganggar 2007 di Census.gov .

Taburan Islam per negara. Hijau mewakili majoriti Sunah dan biru mewakili majoriti Syiah

Senarai Islam Mengikut Negara tahun 2009

Angka yang ditunjukkan di bawah ini didasarkan pada kajian demografik oleh Pew Research Center report of Mapping the Global Muslim Population, pada 8 Oktober, 2009.



Country/RegionMuslim population

(2009 est.)
Muslim percentage (%) of total

population
Percentage (%) of World Muslim

population
Jumlah dunia1,571,198,00022.9100
Asia-Pacific972,537,00024.161.9
Middle East-North Africa315,322,00091.220.1
Sub-Saharan Africa240,632,00030.115.3
Bendera Indonesia Indonesia202,867,00088.212.9
Bendera Pakistan Pakistan174,082,00096.311.1
Bendera India India160,945,00013.410.3
Bendera Bangladesh Bangladesh145,312,00089.69.3
Bendera Mesir Egypt78,513,00094.65.0
Bendera Nigeria Nigeria78,056,00050.45.0
Bendera Iran Iran73,777,00099.44.7
Bendera Turki Turki73,619,000984.7
Eropah38,112,0005.22.4
Bendera Algeria Algeria34,199,00098.02.2
Bendera Maghribi Morocco31,993,000992
Bendera Iraq Iraq30,428,000992
Bendera Sudan Sudan30,121,00071.31.9
Bendera Afghanistan Afghanistan28,072,00099.71.8
Bendera Habsyah Ethiopia28,063,00033.91.8
Bendera Uzbekistan Uzbekistan26,469,00096.31.7
Bendera Arab Saudi Saudi Arabia24,949,000972
Bendera Yaman Yemen23,363,00099.11.5
Flag of the People's Republic of China China21,667,0001.61.4
Bendera Syria Syria20,196,00092.21.3
Bendera Malaysia Malaysia16,581,00060.41.1
Bendera Rusia Russia16,482,00011.71.0
Bendera Niger Niger15,075,00098.61.0
Bendera Tanzania Tanzania13,218,00030.20.8
Bendera Mali Mali12,040,00092.50.8
Bendera Senegal Senegal12,028,00096.00.8
Bendera Tunisia Tunisia10,216,00099.50.7
Bendera Burkina Faso Burkina Faso9,292,00059.00.6
Bendera Somalia Somalia8,995,00098.50.6
Bendera Kazakhstan Kazakhstan8,822,00056.40.6
Bendera Azerbaijan Azerbaijan8,765,00099.20.6
Bendera Guinea Guinea8,502,00084.40.5
Bendera Côte d'Ivoire Ivory Coast7,745,00036.70.5
Bendera Chad Chad6,257,00055.80.4
Bendera Libya Libya6,203,00096.60.4
Bendera Jordan Jordan6,202,00098.20.4
Bendera Tajikistan Tajikistan5,848,00084.10.4
Bendera Mozambique Mozambique5,224,00022.80.3
Bendera Turkmenistan Turkmenistan4,757,00093.10.3
Bendera Kyrgyzstan Kyrgyzstan4,734,00086.30.3
Bendera Filipina Filipina4,654,0005.10.3
Americas4,596,0000.50.3
Bendera Sierra Leone Sierra Leone4,059,00071.30.3
Bendera Jerman Germany4,026,00040.3
Bendera Uganda Uganda3,958,00012.10.3
Bendera Thailand Thailand3,930,0005.80.3
Bendera Ghana Ghana3,787,00015.90.2
Bendera Perancis France3,554,00060.2
Bendera Emiriah Arab Bersatu United Arab Emirates3,504,00076.20.2
Bendera Cameroon Cameroon3,498,00017.90.2
Bendera Mauritania Mauritania3,261,00099.10.2
Bendera Kuwait Kuwait2,824,000950.2
Bendera Kenya Kenya2,793,0007.00.2
Bendera Albania Albania2,522,00079.90.2
Bendera Lubnan Lebanon2,504,00059.30.2
Bendera Oman Oman2,494,00087.70.2
Bendera Amerika Syarikat United States2,454,0000.80.2
Bendera Benin Benin2,182,00024.40.1
Bendera Malawi Malawi1,955,00012.80.1
Bendera Myanmar Myanmar1,889,0003.80.1
Bendera Eritrea Eritrea1,854,00036.50.1
Bendera Sri Lanka Sri Lanka1,711,0008.50.1
Bendera United Kingdom United Kingdom1,647,0002.70.1
Bendera Gambia Gambia1,625,000950.1
Bendera Kosovo Kosovo1,584,00089.60.1
Bendera Bosnia dan Herzegovina Bosnia-Herzegovina1,522,000400.1
Bendera Itali Italy1,317,000< 3< 0.1
Bendera Nepal Nepal1,231,0004.20.1
Bendera Israel Israel1,194,00016.70.1
Bendera Qatar Qatar1,092,00077.50.1
Bendera Belanda Netherlands946,0005.70.1
Bendera Republik Demokratik Congo Democratic Republic of Congo943,0001.40.1
Bendera Bulgaria Bulgaria920,00012.20.1
Bendera Djibouti Djibouti838,00096.90.1
Bendera Togo Togo809,00012.20.1
Bendera Argentina Argentina784,0001.90.1
Bendera Afrika Selatan South Africa731,0001.5< 0.1
Bendera Singapura Singapura706,00014.9< 0.1
Bendera Guinea-Bissau Guinea-Bissau680,00042.2< 0.1
Bendera Republik Macedonia Macedonia680,00033< 0.1
Flag of the Comoros Comoros664,00098.3< 0.1
Bendera Kanada Kanada657,0002.0< 0.1
Bendera Sepanyol Sepanyol650,0001< 0.1
Bendera Bahrain Bahrain642,00081.2< 0.1
Bendera Sahara Barat Western Sahara510,00099.4< 0.1
Bendera Liberia Liberia483,00012.2< 0.1
Bendera Ukraine Ukraine456,0001.0< 0.1
Bendera Georgia (negara) Georgia423,0009.9< 0.1
Flag of the Central African Republic Central African Republic395,0008.9< 0.1
Bendera Australia Australia365,0001.7< 0.1
Bendera Austria Austria353,0004.2< 0.1
Bendera Switzerland Switzerland323,0004.3< 0.1
Bendera Greece Greece310,0003< 0.1
Bendera Maldives Maldives304,00098.4< 0.1
Bendera Belgium Belgium281,0003< 0.1
Bendera Brunei Brunei269,00067.2< 0.1
Bendera Serbia Serbia244,0003.2< 0.1
Bendera Kemboja Cambodia236,0001.6< 0.1
Bendera Madagascar Madagascar215,0001.1< 0.1
Bendera Mauritius Mauritius214,00016.6< 0.1
Bendera Cyprus Cyprus198,00022.7< 0.1
Bendera Angola Angola190,0001< 0.1
Bendera Jepun Japan183,0000.1< 0.1
Bendera Rwanda Rwanda182,0001.8< 0.1
Bendera Burundi Burundi180,0002< 0.1
Bendera Vietnam Vietnam157,0000.2< 0.1
Bendera Sweden Sweden149,0002< 0.1
Bendera Gabon Gabon140,0009.5< 0.1
Bendera Mongolia Mongolia133,0005.0< 0.1
Bendera Montenegro Montenegro111,00017.7< 0.1
Bendera Mexico Mexico110,000< 0.1< 0.1
Bendera Zimbabwe Zimbabwe109,0000.9< 0.1
Bendera Venezuela Venezuela94,0000.3< 0.1
Bendera Denmark Denmark88,0002< 0.1
Bendera Suriname Suriname83,00015.9< 0.1
Bendera Trinidad dan Tobago Trinidad dan Tobago78,0005.8< 0.1
Bendera Korea Selatan Korea Selatan71,0000.1< 0.1
Bendera Romania Romania66,0000.3< 0.1
Bendera Norway Norway65,0001< 0.1
Flag of the Republic of the Congo Congo59,0001.6< 0.1
Bendera Zambia Zambia58,0000.4< 0.1
Bendera Guyana Guyana55,0007.2< 0.1
Bendera Fiji Fiji53,0006.3< 0.1
Bendera Slovenia Slovenia49,0002.4< 0.1
Bendera Poland Poland48,000< 0.1< 0.1
Bendera Timor Leste East Timor43,0003.8< 0.1
Bendera New Zealand New Zealand37,0000.9< 0.1
Bendera Brazil Brazil27,2390.016< 0.1
Bendera Hungary Hungary24,0000.2< 0.1
Bendera Finland Finland24,0000.2< 0.1
Bendera Panama Panama24,0000.7< 0.1
Bendera Republik China Taiwan23,000< 0.1< 0.1
Bendera Ireland Ireland22,0000.5< 0.1
Bendera Belarus Belarus19,000< 0.1< 0.1
Bendera Croatia Croatia18,000< 0.1< 0.1
Bendera Moldova Moldova17,0000.5< 0.1
Bendera Portugal Portugal15,0000.1< 0.1
Bendera Colombia Colombia14,000< 0.1< 0.1
Bendera Luxembourg Luxembourg13,0003< 0.1
Bendera Honduras Honduras11,0000.1< 0.1
Bendera Cuba Cuba9,0000.1< 0.1
Bendera Botswana Botswana8,0000.4< 0.1
Bendera Namibia Namibia8,0000.4< 0.1
Bendera New Caledonia New Caledonia7,0002.8< 0.1
Bendera Bhutan Bhutan7,0001.0< 0.1
Bendera Chile Chile4,000< 0.1< 0.1
Bendera Lithuania Lithuania3,0000.1< 0.1
Bendera Haiti Haiti2,000< 0.1< 0.1
Bendera El Salvador El Salvador2,000< 0.1< 0.1
Bendera Estonia Estonia2,0000.1< 0.1
Bendera Latvia Latvia2,000< 0.1< 0.1
Bendera Laos Laos2,000< 0.1< 0.1
Bendera Swaziland Swaziland2,0000.2< 0.1
Bendera Bolivia Bolivia2,000< 0.1< 0.1
Bendera Republik Dominika Dominican Republic2,000< 0.1< 0.1
Bendera Ecuador Ecuador2,000< 0.1< 0.1
Bendera Korea Utara Korea Utara2,000< 0.1< 0.1
Bendera Papua New Guinea Papua New Guinea2,000< 0.1< 0.1
Bendera Belize Belize1,4000.1< 0.1
Bendera Puerto Rico Puerto Rico1,000< 0.1< 0.1
Bendera Paraguay Paraguay1,000< 0.1< 0.1
Bendera Nicaragua Nicaragua1,000< 0.1< 0.1
Flag of the Seychelles Seychelles1,0001.1< 0.1
Bendera Uruguay Uruguay1,000< 0.1< 0.1
Bendera Guatemala Guatemala1,000< 0.1< 0.1
Bendera Jamaika Jamaica1,000< 0.1< 0.1
Bendera Lesotho Lesotho1,000< 0.1< 0.1
Bendera Armenia Armenia1,000< 0.1< 0.1
Bendera Republik Czech Czech Republic1,000< 0.1< 0.1
Bendera Peru Peru1,000< 0.1< 0.1
Bendera Vanuatu Vanuatu-< 0.1< 0.1
Bendera Slovakia Slovakia-< 0.1< 0.1
Bendera Iceland Iceland-< 0.1< 0.1
Bendera Grenada Grenada-0.3< 0.1
Bendera Costa Rica Costa Rica-< 0.1< 0.1

Islam Mengikut negara tahun 2005

Islam mengikut negara
WilayahNegaraPopulasi(2005) % MuslimJumlah Muslim
Asia TengahIslam di Afghanistan29,928,98799%29,629,697
BalkanIslam di Albania3,563,11270%2,494,178
Afrika UtaraIslam di Algeria32,531,85399%32,206,534
Selatan AfrikaIslam di Angola11,190,7861%111,907
Amerika SelatanIslam di Argentina39,537,9431.5%593,069
Timur TengahIslam di Armenia2,982,904n/an/a
OceaniaIslam di Australia20,090,4371.5%301,356
EropahIslam di Austria8,184,6914.7%384,680
Timur TengahIslam di Azerbaijan7,911,97493.4%7,389,783
Timur TengahIslam di Bahrain688,34585%585,093
Asia SelatanIslam di Bangladesh144,319,62888%127,001,272
EropahIslam di Belarus10,300,4830.5%51,502
EropahIslam di Belgium10,364,3883.5%362,753
Amerika TengahIslam di Belize279,4571%2,794
Afrika BaratIslam di Benin7,460,02520%1,492,005
Asia SelatanIslam di Bhutan2,232,2911%22,322
Amerika SelatanIslam di Bolivia8,857,8700.01%885
BalkanIslam di Bosnia dan Herzegovina4,025,47640%1,610,190
Selatan AfrikaIslam di Botswana1,640,1151%16,401
Amerika SelatanIslam di Brazil186,112,7940.014%27,000
Asia TenggaraIslam di Brunei372,36167%249,481
BalkanIslam di Bulgaria7,450,34912.2%908,942
Afrika BaratIslam di Burkina Faso13,925,31355%7,658,922
Tengah AfrikaIslam di Burundi6,370,60910%637,060
Asia TenggaraIslam di Kemboja13,607,0693.5%476,247
Afrika BaratIslam di Cameroon16,380,00520%3,276,001
Amerika UtaraIslam di Kanada32,805,0412%656,100
Tengah AfrikaIslam di Republik Afrika Tengah3,799,89715%569,984
Tengah AfrikaIslam di Chad9,826,41954%5,306,266
Amerika SelatanIslam di Chile15,980,9120.02%3,196
Asia TimurIslam di China1,306,313,8123%39,189,414
Amerika SelatanIslam di Colombia42,954,2790.2%85,908
Afrika TimurIslam di Comoros671,24799%664,534
Tengah AfrikaIslam di Congo3,039,1262%60,782
Amerika TengahIslam di Costa Rica4,016,1730.1%4,016
Afrika BaratIslam di Côte d'Ivoire17,298,04038.6%6,677,043
BalkanIslam di Croatia4,495,9041.3%58,446
Amerika UtaraIslam di Cuba11,346,6700.008%907
Timur TengahIslam di Cyprus780,13318%140,423
EropahIslam di Republik Czech10,241,1380.2%20,482
EropahIslam di Denmark5,432,3353%162,970
Selatan AfrikaIslam di Djibouti476,70399%471,935
CaribbeanIslam di Republik Dominika8,950,0340.02%1,790
Asia TenggaraIslam di Timor Timur1,040,8804%41,635
Amerika SelatanIslam di Ecuador13,363,5930.003%400
Afrika UtaraIslam di Mesir77,505,75691%70,530,237
Amerika TengahIslam di El Salvador6,704,932n/an/a
Afrika TimurIslam di Eritrea4,561,59950%2,280,799
Eropah TimurIslam di Estonia1,332,8930.75%10000
Afrika TimurIslam di Habsyah73,053,28647.5%34,700,310
OceaniaIslam di Fiji893,3547%62,534
Eropah BaratIslam di Finland5,223,4420.2%10,446
Eropah BaratIslam di Perancis60,656,1787.5%4,549,213
Afrika BaratIslam di Gabon1,389,2011%13,892
Afrika BaratIslam di Gambia1,593,25690%1,433,930
Timur TengahIslam di Georgia4,677,4019.9%463,062
Eropah BaratIslam di Jerman82,431,3903.7%3,049,961
Afrika BaratIslam di Ghana21,029,85316%3,364,776
BalkanIslam di Yunani10,668,3541.3%c300,000
CaribbeanIslam di Grenada89,5020.3%268
Amerika TengahIslam di Guatemala14,655,1890.008%c1,200
Afrika BaratIslam di Guinea9,467,86685%8,047,686
Afrika BaratIslam di Guinea-Bissau1,416,02738%538,090
Amerika SelatanIslam di Guyana765,28310%76,528
CaribbeanIslam di Haiti8,121,6220.04%3,248
Amerika TengahIslam di Honduras6,975,2040.04%2,790
Eropah TengahIslam di Hungary10,006,8350.6%60,041
Eropah BaratIslam di Iceland296,7370.1%321
Asia SelatanIslam di India1,080,264,38813.4%144,755,562
Asia TenggaraIslam di Indonesia241,973,87985%195,677,797
Timur TengahIslam di Iran68,017,86099%67,337,681
Timur TengahIslam di Iraq26,074,90697%25,292,658
Eropah BaratIslam di Ireland4,015,6760.49%19,676
Timur TengahIslam di Israel6,276,88314.6%916,424
Eropah BaratIslam di Itali58,103,0331.7%987,751
CaribbeanIslam di Jamaica2,731,8320.2%5,463
Asia TimurIslam di Jepun127,417,2440.2%254,834
Timur TengahIslam di Jordan5,759,73295%5,471,745
Asia TengahIslam di Kazakhstan15,185,84447%7,137,346
Afrika TimurIslam di Kenya33,829,5907%2,368,071
Asia TimurIslam di Korea Utara22,912,177n/an/a
Asia TimurIslam di Korea Selatan48,422,6440.04%20,000
Timur TengahIslam di Kuwait2,335,64885%1,985,300
Asia TengahIslam di Kyrgyzstan5,146,28180%4,117,024
Asia TenggaraIslam di Laos6,217,1411%62,171
Eropah TimurIslam di Latvia2,290,2370.02%458
Timur TengahIslam di Lebanon3,826,01870%2,678,212
Afrika SelatanIslam di Lesotho1,867,0352%37,340
Afrika BaratIslam di Liberia3,482,21120%696,442
Afrika UtaraIslam di Libya5,765,56397%5,592,596
Eropah TimurIslam di Lithuania3,596,6170.6%21,579
Eropah BaratIslam di Luxembourg468,5712%9,371
BalkanIslam di FYR Macedonia2,045,26230%613,578
Afrika SelatanIslam di Madagascar18,040,3417%1,262,823
Afrika SelatanIslam di Malawi12,158,92420%2,431,784
Asia TenggaraIslam di Malaysia23,953,13660.4%14,467,694
Asia SelatanIslam di Maldives349,10699.9%348,756
Afrika SelatanIslam di Mali12,291,52990%11,062,376
Afrika UtaraIslam di Mauritania3,086,85999.9%3,083,772
Africa SelatanIslam di Mauritius1,230,60216.6%204,279
Amerika UtaraIslam di Mexico106,202,9030.3%318,608
Eropah TimurIslam di Moldova4,455,4210.07%3,118
Asia TengahIslam di Mongolia2,791,2724%111,650
; Afrika TengahIslam di Maghribi32,725,84798.7%32,300,410
Afrika SelatanIslam di Mozambique19,406,70320%3,881,340
Asia TengaraIslam di Myanmar42,909,4644%1,716,378
Afrika SelatanIslam di Namibia2,030,6923%60,920
Asia SelatanIslam di Nepal27,676,5474.2%1,162,414
Eropah BaratIslam di Belanda16,407,4916%984,449
OceaniaIslam di New Zealand4,035,4610.17%6,860
Amerika TengahIslam di Nicaragua5,465,100n/an/a
Afrika BaratIslam di Niger11,665,93790%10,499,343
Afrika BaratIslam di Nigeria128,771,98850%64,385,994
Eropah BaratIslam di Norway4,593,0412%78,000
Timur TengahIslam di Oman3,001,58399%2,971,567
Asia SelatanIslam di Pakistan162,419,94696.35%156,491,617
Amerika TengahIslam di Panama3,039,1500.3%9,117
OceaniaIslam di Papua New Guinea5,545,2680.04%2,218
Amerika SelatanIslam di Paraguay6,347,8840.008%507
Amerika SelatanIslam di Peru27,925,6280.003%837
Asia TenggaraIslam di Filipina87,857,4735%4,392,873
Eropah TengahIslam di Poland38,635,1440.08%30,090
Eropah BaratIslam di Portugal10,566,2120.35%36,981
Timur TengahIslam di Qatar863,05195%819,898
BalkanIslam di Romania22,329,9770.3%66,989
Eropah TimurIslam di Russia143,420,30915%21,513,046
Africa TimurIslam di Rwanda8,440,8204.6%388,277
Timur TengahIslam di Arab Saudi26,417,599100.0%26,417,599
Afrika BaratIslam di Senegal11,126,83294%10,459,222
BalkanIslam di Serbia dan Montenegro10,829,17521%2,274,126
Africa TimurIslam di Seychelles81,1881.1%894
Africa BaratIslam di Sierra Leone6,017,64360%3,610,585
Asia TenggaraIslam di Singapura4,425,72016%708,115
Eropah TengahIslam di Slovakia5,431,3630.05%2,715
Eropah tengahIslam di Slovenia2,011,0702.5%50,276
Afrika TimurIslam di Somalia8,591,629100%8,591,629
Afrika TimurIslam di Somaliland7,591,629100%7,591,629
Africa SelatanIslam di Afrika Selatan44,344,1361.5%665,162
Eropah BaratIslam di Sepanyol40,341,4622.5%1,008,536
Asia SelatanIslam di Sri Lanka20,064,7767%1,404,534
Afrika UtaraIslam di Sudan40,187,48665%26,121,865
Amerika SelatanIslam di Suriname438,14422%96,391
Afrika SelatanIslam di Swaziland1,173,9001%11,739
Eropah BaratIslam di Sweden9,001,7744%360,070
Eropah BaratIslam di Switzerland7,489,3704.4%329,532
Timur TengahIslam di Syria18,448,75288%16,234,901
Asia TimurIslam di Taiwan22,894,3840.7%160,260
Asia TengahIslam di Tajikistan7,163,50695%6,805,330
Afrika TimurIslam di Tanzania36,766,35635%12,868,224
Asia TenggaraIslam di Thailand65,444,3715%3,272,218
Afrika BaratIslam di Togo5,681,51913.7%778,368
Amerika TengahIslam di Trinidad and Tobago1,088,6446%65,318
Afrika UtaraIslam di Tunisia10,074,95199%9,974,201
Timur TengahIslam di Turki69,660,55999%68,963,953
Asia TengahIslam di Turkmenistan4,952,08189%4,407,352
Afrika TimurIslam di Uganda27,269,48215%4,090,422
Eropah TimurIslam di Ukraine47,425,3360.5%237,126
Timur TengahIslam di Emiriah Arab Bersatu2,563,21276%1,948,041
Eropah BaratIslam di United Kingdom60,441,4572.7%1,631,919
Amerika UtaraIslam di Amerika Syarikat295,734,1340.5%1,558,068
CaribbeanIslam di Puerto Rico3,916,6320.13%5,091
Amerika SelatanIslam di Uruguay3,415,9200.01%341
Asia TengahIslam di Uzbekistan26,851,19589%23,897,563
Amerika SelatanIslam di Venezuela25,375,2810.5%126,876
Asia TenggaraIslam di Vietnam83,535,5760.85%710,052
Timur TengahIslam di Palestin3,761,90484%3,159,999
Afrika UtaraIslam di Sahara Barat273,00899.8%272,461
Timur TengahIslam di Yaman20,727,06399%20,519,792
Afrika SelatanIslam di Zambia11,261,7951.1%123,879
Afrika SelatanIslam di Zimbabwe12,746,9901%127,469
Jumlah6,430,856,22122.955%1,476,233,470


Tidak termasuk Puerto Rico.

Mengikut wilayah


Peratusan ini dikira menggunakan jumlah di atas. Peratusan pertama, baris ke-4 ialah peratusan populasi orang Islam di dalam sesuatu wilayah (Orang Islam dalam wilayah itu * 100/jumlah populasi wilayah itu). Baris terakhir menunjukkan peratus Muslim berbanding jumlah populasi Muslim di dunia (Orang Islam dalam wilayah itu * 100/jumlah populasi Muslim di dunia).


(Nota: Mesir, Sudan, dan Arab Utara (Maghribi, Algeria dsb) dikira sebagai sebahagian daripada Afrika Utara, bukan sebahagian daripada Timur Tengah).

Islam di Afrika
WilayahJumlah PopulasiMuslim % Muslim % jumlah Muslim
Tengah Afrika83,121,05512,582,59215.138%0.852%
Afrika Timur193,741,90066,381,24234.263%4.497%
Afrika Utara202,151,323180,082,07689.083%12.199%
Selatan Afrika137,092,0198,935,0436.518%0.605%
Afrika Barat268,997,245133,994,67549.813%9.077%
Jumlah885,103,542401,975,62845.416%27.23%

Islam di Asia
WilayahJumlah PopulasiMuslim % Muslim % jumlah Muslim
Asia Tengah92,019,16676,105,96282.707%5.155%
Asia Timur1,527,960,26139,609,3502.592%2.683%
Timur Tengah274,775,527252,219,83291.791%17.085%
Asia Selatan1,437,326,682416,062,64128.947%28.184%
Asia Tenggara571,337,070239,566,22041.931%16.228%
Jumlah3,903,418,7061,023,564,00526.222%69.336%

Islam di Eropah
WilayahJumlah PopulasiMuslim % Muslim % jumlah Muslim
Balkan65,407,6098,165,13712.483%0.553%
Eropah Tengah74,510,241521,2840.7%0.035%
Eropah Timur212,821,29621,826,82910.256%1.479%
Eropah Barat375,832,55713,577,1163.613%0.92%
Jumlah728,571,70344,090,3666.052%2.987%

Islam di Amerika Utara dan Islam di Amerika Selatan
WilayahJumlah PopulasiMuslim % Muslim % jumlah Muslim
Caribbean23,809,62215,8600.067%0.001%
Amerika Tengah42,223,84984,0350.199%0.006%
Amerika Utara446,088,7485,115,8921.147%0.347%
Amerika Selatan371,075,5311,014,7160.273%0.069%
Jumlah883,197,7506,230,5030.705%0.422%

Islam di Oceania
WilayahJumlah PopulasiMuslim % Muslim % jumlah Muslim
Oceania30,564,520372,9681.22%0.025%

60 Negara Paling Atas

60 negara paling atas mengikut populasi disebelah kiri dan mengikut peratusan disebelah kanan.
60 Paling Atas
KedudukanNegaraPopulasi Muslim % MuslimNegara % MuslimPopulasi Muslim
1Indonesia195,677,97985%Somalia100%8,591,629
2Pakistan156,491,61796.35%Mauritania99.9%3,083,772
3India144,755,56213%Maldives99.9%348,756
4Bangladesh127,001,27288%Sahara Barat99.8%272,461
5Mesir70,530,23791%Turki99.8%68,963,953
6Turki68,963,95399.8%Iran99%67,337,681
7Iran67,337,68199%Algeria99%32,206,534
8Nigeria64,385,99450%Afghanistan99%29,629,697
9China39,189,4143%Yaman99%20,519,792
10Ethiopia34,700,31047.5%Tunisia99%9,974,201
11Maghribi32,300,41098.7%Oman99%2,971,567
12Algeria32,206,53499%Comoros99%664,534
13Afghanistan29,629,69799%Djibouti99%471,935
14Sudan26,121,86565%Maghribi98.7%32,300,410
15Iraq25,292,65897%Iraq97%25,292,658
16Arab Saudi26,417,59995.7%Libya97%5,592,596
17Uzbekistan23,897,56389%Pakistan96.35%156,491,617
18Russia21,513,04615%Arab Saudi95.7%26,417,599
19Yaman20,519,79299%Tajikistan95%6,805,330
20Syria16,234,90188%Jordan95%5,471,745
21Malaysia14,467,69460.4%Qatar95%819,898
22Tanzania12,868,22435%Senegal94%10,459,222
23Mali11,062,37690%Azerbaijan93.4%7,389,783
24Niger10,499,34390%Mesir91%70,530,237
25Senegal10,459,22294%Mali90%11,062,376
26Tunisia9,974,20199%Niger90%10,499,343
27Somalia8,548,670100%Gambia90%1,433,930
28Guinea8,047,68685%Uzbekistan89%23,897,563
29Burkina Faso7,658,92255%Turkmenistan89%4,407,352
30Azerbaijan7,389,78393.4%Indonesia88.22%213,469,356
31Kazakhstan7,137,34647%Bangladesh88%127,001,272
32Tajikistan6,805,33095%Syria88%16,234,901
33Côte d'Ivoire6,677,04338.6%Guinea85%8,047,686
34Republik Congo6,008,50010%Kuwait85%1,985,300
35Libya5,592,59697%Bahrain85%585,093
36Jordan5,471,74595%Palestin84%3,159,999
37Chad5,306,26654%Kyrgyzstan80%4,117,024
38Perancis4,549,2137.5%Emiriah Arab Bersatu76%1,948,041
39Turkmenistan4,407,35289%Lubnan70%2,678,212
40Filipina4,392,8735%Albania70%2,494,178
41Amerika Syarikat1,558,0680.5%Brunei67%249,481
42Kyrgyzstan4,117,02480%Sudan65%26,121,865
43Uganda4,090,42215%Malaysia60.4%14,467,694
44Mozambique3,881,34020%Sierra Leone60%3,610,585
45Sierra Leone3,610,58560%Burkina Faso55%7,658,922
46Ghana3,364,77616%Chad54%5,306,266
47Cameroon3,276,00120%Nigeria50%64,385,994
48Thailand3,272,2185%Eritrea50%2,280,799
49Palestin3,159,99984%Ethiopia47.5%34,700,310
50Mauritania3,083,77299.9%Kazakhstan47%7,137,346
51Jerman3,049,9613.7%Bosnia dan Herzegovina40%1,610,190
52Oman2,971,56799%Côte d'Ivoire38.6%6,677,043
53Lubnan2,678,21270%Guinea-Bissau38%538,090
54Albania2,494,17870%Tanzania35%12,868,224
55Malawi2,431,78420%Republik Macedonia30%613,578
56Kenya2,368,0717%Suriname22%96,391
57Eritrea2,280,79950%Serbia dan Montenegro21%2,274,126
58Serbia dan Montenegro2,274,12621%Mozambique20%3,881,340
59Kuwait1,985,30085%Cameroon20%3,276,001
60Emiriah Arab Bersatu1,948,04176%Malawi20%2,431,784

Tiada ulasan:

Catat Ulasan

Catat Ulasan